Biegaj ekonomicznie – oszczędzaj tlen

Biegaj ekonomicznie – oszczędzaj tlen

Jaką rolę odgrywa ekonomiczność

w bieganiu?

Jestem kierowcą i niejednokrotnie spotkałem się z terminem ‚eco driving’, ale przyznam, że zaskoczyło mnie kiedy podczas jednego z programów o bieganiu usłyszałem o ekonomicznym bieganiu, czyli można by napisać ‚eco running’.

Okazuje się, że podstawą efektywnego biegania jest oszczędność. Nie chodzi jednak o finanse, ale tlen 😉 Im mniej tlenu potrzebujesz, tym lepszą masz szybkość i wytrzymałość.

Zobacz, jakie są zasady oszczędnego biegania, a zyskasz wiedzę, która pozwoli Ci się ruszać bardziej lekko i przyjemnie.

bieganieekonomiczne

Bieganie ekonomiczne – zasady energooszczędności:

1. Włókna

Na ekonomię ruchu wpływa skład włókien mięśniowych. Większa liczba włókien wolnokurczliwych oznacza zapotrzebowanie na mniejszą ilość tlenu do utrzymania danej prędkości. Budowa mięśni to sprawa czysto genetyczna, a trening może je zmienić w niewielkim stopniu. Jak widać, nie wszystko zależy od nas – na naszą korzyść lub niekorzyść działają też uwarunkowania genetyczne. Pocieszające jest, że wraz z wiekiem liczba włókien wolnokurczliwych wzrasta.

2. Gibkość

Mniej elastyczne stawy są bardziej ekonomiczne, co dla mnie było zaskakującą informacją. Naukowcy tłumaczą to dwoma powodami: sztywne stawy potrzebują mniej siły mięśniowej, a tym samym energii do ich stabilizacji. Do tego sztywniejsze ścięgna są lepszym magazynem energii, która wraca po odbiciu stopy od podłoża. Nie można całkowicie rezygnować z ćwiczeń wpływających na elastyczność stawów i ścięgien, bo wiadomo, że zwiększa to ryzyko kontuzji z powodu ograniczonego zakresu ruchu. Z drugiej strony,  duża elastyczność i gibkość pogarsza ekonomiczność ruchu.

3. Sylwetka

Ogólna zasada jest taka, że mniejsi biegacze mają tendencję do zużywania mniejszych ilości tlenu. Budowa ciała stwarza określone predyspozycje do ekonomicznego biegania. Natura faworyzuje osoby o długich kończynach, szczupłych łydkach, ramionach tej samej szerokości co biodra i mniejszych stopach.

Na ekonomię ruchu wpływa wiele czynników, od fizjologicznych po biomechaniczne: płeć, wiek, waga, struktura mięśniowa, czyli ilość włókien wolnokurczliwych, które są ekonomiczne, i szybkokurczliwych, które są paliwożerne. Ponadto, w przypadku mężczyzn, wzrost – niższy niż średni, a wśród kobiet wyższy niż średni. Zawartość tłuszczu – najlepiej minimalna. Badania naukowe udowodniły, że jeden zbędny kilogram pogarsza ekonomię ruchu o 1%. Co ciekawe, jeśli tym ciężarem obciąży się łydki, to zapotrzebowanie na tlen wzrasta o 10%. Dlatego tak ważną rolę odgrywają wielkość nóg i obuwie. Jeśli masz ciężkie buty, to też przeszkadza – tracisz energię w większym stopniu niż gdyby masa buta była mniejsza. Biegając w ciężkich butach pokonujesz te same odległości przy wyższych nakładach pracy, weź to pod uwagę.

Bądź oszczędny – biegaj bardziej efektywnie!

Please follow and like us:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *