Bieganie jesienią, czyli o tym, że warto!

Bieganie jesienią, czyli o tym, że warto!

Dlaczego warto biegać jesienią?

Lato za nami i jesienna pogoda wielokrotnie potrafi zepsuć biegowe plany… Za oknem ponuro, a do tego deszcz, wiatr, czy nawet deszcz ze śniegiem. Kiedy mamy piękną, polską, złotą jesień, trenujemy z przyjemnością. Osobiście bardzo lubię biegać po „liściastych dywanach” w otoczeniu jesiennych krajobrazów. Jednak gdy pogoda nie dopisuje, nie tak łatwo jest się zebrać… Mam nadzieję, że nie jesteś jedną z tych osób, które w październiku chowają buty biegowe do szafy? Pamiętaj, że uprawiając bieganie sezonowe nie masz szans ani na sportowy rozwój, ani na utrzymanie efektów letnich treningów.

bieganie

Powody, dla których  warto biegać jesienią:

Zahartujesz ciało i umysł

Spędzanie dni w pomieszczeniu i przemykanie do samochodu lub zatłoczonego autobusu nie podniesie odporności organizmu. Tymczasem już 30 minut codziennego ruchu (najlepiej na świeżym powietrzu) pomoże przetrwać sezon jesienno-zimowy w dobrym stanie zdrowia. Pamiętaj też o odpoczynku (sen minimum 7-8 godzin na dobę) i zróżnicowanej diecie. Bieganie jesienią wymaga sporo samodyscypliny, mobilizacji i samozaparcia.  Mrok, chłód, wiatr czy deszcz nie zachęcają do wyjścia. Jednak za każdym razem, gdy wykonasz plan, będziesz mocniejszy, co zaprocentuje nie tylko w kwestii kondycji fizycznej, ale i stanu umysłu. Zyskasz większą pewność siebie w życiu codziennym, nauczysz się wyznaczać sobie cele oraz skutecznie je realizować.

Zbudujesz formę na wiosnę

Czekanie do marca to stanowczo zbyt długo. Całoroczny biegacz wie, że jesień  nie oznacza końca biegania, a jego początek!  Listopad to ostatni moment na rozpoczęcie przygotowań do wiosennych startów, w szczególności maratonów. Pół roku bez aktywności fizycznej to ogromna strata nie tylko czasu, ale i kondycji, czego nie da się łatwo i szybko nadrobić.

Będziesz bardziej efektywny w pracy

Całoroczni biegacze nie mają problemu, który potocznie nazywany jest czym jest jesienną chandrą. Nie rezygnują z treningów, a mobilizują się do pracy. Takie działanie przekłada się również na wypełnianie obowiązków zawodowych. Aktywność fizyczna sprawia, że twój mózg jest lepiej dotleniony, a ciało bardziej sprawne.

Zgubisz zbędne kilogramy

Większość planów treningowych zakłada, że chłodne miesiące to czas na długie wybiegania w pierwszym zakresie intensywności, budowanie siły biegowej, a także ćwiczenia ogólnorozwojowe. Jeśli dodamy do tego rozsądną dietę, możemy być praktycznie pewni, że doprowadzimy do pozytywnej zmiany sylwetki.

Jesienne krajobrazy cię zachwycą

Gdy już zmobilizujesz się do wyjścia, zdziwisz się, jak wiele radości może przynosić bieganie w jesiennej aurze przy ładnej pogodzie. Słońce jeśli świeci nie jest uciążliwe, a to przekłada się na twoją wydolność. Jesteś w stanie biec szybciej i pokonywać dłuższe dystanse. Dzięki temu możesz stawiać czoła wyzwaniom oraz trenować bardziej efektywnie. Poza tym, jesień to chyba najpiękniejsza pora roku jeśli weźmiemy pod uwagę widoki, które można podziwiać podczas treningów.

bieganie jesienią

Działaj – sprawność fizyczna idzie w parze z umysłową! Jesień nie może być przeszkodą! Powodzenia 🙂

Zapraszam do przeczytania wcześniejszych wpisów:

Jak płeć wpływa na treningi?

Czy i jak płeć wpływa na treningi ? Ostatnio usłyszałem od Agaty, że kobiety ogólnie mają trudniej w życiu, nawet w bieganiu, podkreśliła! Powodem był fakt, że nie będzie mogła wziąć udziału w biegu, na którym jej zależało ponieważ w tym terminie będzie niedysponowana, a ciężko to znosi – ja też nie najlepiej;) Od razu …

0 komentarzy
trening w upale

O „treningu w saunie”…, czyli bieganiu w upale!

Trening w upale…? Kiedy już trenujemy, nie chcemy odpuszczać bez względu na pogodę. Bieganie w deszczu czy mrozie to nic w porównaniu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza!!! Jak wtedy radzić sobie z treningami…? Biegać czy nie? Funkcjonowanie organizmu i bieganie w upale… Podczas biegu, organy i mięśnie potrzebują więcej krwi niż zwykle, a …

0 komentarzy
popoludniowadrzemka

Drzemka – postaw na taki ENERGETYK!

Czy zdarza Ci się … uciąć sobie drzemkę? W odpowiedziach na to pytanie słyszę najczęściej, że sen w ciągu dnia to marnowanie czasu i wieczorne kłopoty z zaśnięciem, a także zaburzenie prawidłowego rytmu dnia. Wiele osób twierdzi też, że po drzemce czujemy się bardziej senni i zmęczeni. Błędne myślenie! Nie kawa, a drzemka! Na co …

0 komentarzy

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *