Biegasz, NIE pij alkoholu – zakazane czy dozwolone?

Biegasz, NIE pij alkoholu – zakazane czy dozwolone?

PICIE alkoholu i bieganie – zakazane czy dozwolone?

Karnawał trwa, więc czas sprzyja spotkaniom towarzyskim podczas których sięgamy po napoje z %. Normalna rzecz, nic przecież nadzwyczajnego ani zabronionego o ile robimy to z UMIAREM i mamy świadomość konsekwencji.
Jak alkohol wpływa na organizm biegacza? Czy piwo to rodzaj izotonika i korzystnie wpływa na organizm po wysiłku fizycznym? Czy można biegać na kacu?
Jak wielu z nas z czystą przyjemnością sięga po złocisty napój z pianką czy kieliszek czerwonego napoju pełnego przeciwutleniaczy o działaniu wzmacniającym serce i układ krwionośny? Chyba każdemu się czasem zdarza, prawda?

piwo i bieganie

 

Jeśli kontrolujesz ilość wypijanego alkoholu, nie powinien zaszkodzić długoterminowo.Co jednak z efektem krótkoterminowym? Jak wpłynie na Twój organizm mocno zakrapiana impreza poprzedzająca bieg?

 

 

Wówczas grożą ci:
odwodnienie, ponieważ alkohol hamuje działanie hormonu antydiuretycznego wazopresyny, a tym samym zwiększa wydalanie wody z organizmu,
mniejsza ilość osocza we krwi,
wzmożona praca serca żeby w czasie biegu dostarczyć mięśniom odpowiednią ilość tlenu,
zmęczenie dopadnie cię znacznie szybciej i będzie bardziej odczuwalne niż zwykle,
zaburzenia pracy systemu termoregulacji jako, że z osocza powstaje pot, a odwodnienie zakłóci normalne funkcjonowanie organizmu,
przegrzanie ponieważ temperatura ciała podniesie się szybciej niż zazwyczaj,
przeciążenie wątroby, która będzie zajęta rozkładaniem alkoholu i usuwaniem toksyn z organizmu. Potrzebne są do tego enzymy, które normalnie służą do metabolizowania kwasów tłuszczowych i przerabiania ich na energię potrzebną do biegu.

Piwo po biegu: tak czy nie, czyli za i przeciw!

Eksperci zgadzają się, że w takiej sytuacji umiarkowana ilość alkoholu nie powinna zbytnio zaszkodzić, zwłaszcza jeśli zapewnisz sobie wystarczającą ilość węglowodanów i płynów, żeby uzupełnić straty po biegu.
Zalecają wypicie alkoholu do 2-4 godzin po lżejszym wysiłku, a po bardziej wyczerpującym biegu należałoby odłożyć spożycie % do 4-8 godzin. Wtedy będziemy mogli połączyć przyjemne, czyli walory smakowe, z pożytecznym = REGENERACJĄ. UMIAR to podstawa! Zbyt duża ilość alkoholu może spowolnić regenerację mięśni. Badania dowiodły, że osoby, które po intensywnym treningu wypiły tyle alkoholu, ile zawiera sześć butelek piwa, przez trzy następne dni były znacznie słabsze od grupy abstynentów. Przy trzech wypitych piwach tempo regeneracji było podobne.

FAKTEM jest, że alkohol etylowy to trucizna – zaburza trawienie, mocno obciąża wątrobę, a także odwadnia przez co zaburza równowagę elektrolityczną organizmu. Po spożyciu alkoholu wydolność fizyczna może spaść nawet o 15-20 proc. Dodatkowo osłabia on regenerację i ma długofalowy, negatywny wpływ na nasze ciało.

Suma sumarum, amatorski trening biegowy nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z picia alkoholu. Jeśli pijesz „z głową”, w odpowiednim czasie (nigdy bezpośrednio przed treningiem lub po nim bądź po zawodach) może to być przyjemna odskocznia od trudów codziennych dietetycznych wyrzeczeń i treningu. Zawsze miej na uwadze to, że najgorszą według psychologów rzeczą jest zupełne odcinanie się od przyjemności!

Trenujmy, biegajmy i korzystajmy z dobrodziejstw życia, wszystko jednak z UMIAREM.

Na zdrowie!

Jak płeć wpływa na treningi?

Czy i jak płeć wpływa na treningi ? Ostatnio usłyszałem od Agaty, że kobiety ogólnie mają trudniej w życiu, nawet w bieganiu, podkreśliła! Powodem był fakt, że nie będzie mogła wziąć udziału w biegu, na którym jej zależało ponieważ w tym terminie będzie niedysponowana, a ciężko to znosi – ja też nie najlepiej;) Od razu …

0 komentarzy
trening w upale

O „treningu w saunie”…, czyli bieganiu w upale!

Trening w upale…? Kiedy już trenujemy, nie chcemy odpuszczać bez względu na pogodę. Bieganie w deszczu czy mrozie to nic w porównaniu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza!!! Jak wtedy radzić sobie z treningami…? Biegać czy nie? Funkcjonowanie organizmu i bieganie w upale… Podczas biegu, organy i mięśnie potrzebują więcej krwi niż zwykle, a …

0 komentarzy
popoludniowadrzemka

Drzemka – postaw na taki ENERGETYK!

Czy zdarza Ci się … uciąć sobie drzemkę? W odpowiedziach na to pytanie słyszę najczęściej, że sen w ciągu dnia to marnowanie czasu i wieczorne kłopoty z zaśnięciem, a także zaburzenie prawidłowego rytmu dnia. Wiele osób twierdzi też, że po drzemce czujemy się bardziej senni i zmęczeni. Błędne myślenie! Nie kawa, a drzemka! Na co …

0 komentarzy

 

Please follow and like us:

3 thoughts on “Biegasz, NIE pij alkoholu – zakazane czy dozwolone?

  1. natalia

    Umiar ze wszystkim jest wskazany. Lampka winka od dawna wiadomo że dobrze wpływa na nasz organizm….ale nie cała butelka 🙂

    1. Robert

      Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem – to prawda 🙂

  2. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby biegać na kacu, albo ćwiczyć. I z tego wynika, że to dobrze 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *