BUTY – ważna rzecz!

Buty do biegania

Agata ma wiele koleżanek. Wszystkie wiedzą, że Agata biega. Jedna z nich przyznała, że próbowała biegać i nawet jej się spodobało. Okazało się jednak, że miała problemy ze stawami skokowymi po krótkich dystansach i zrezygnowała. Agata opowiedziała mi o tej rozmowie i stwierdziliśmy, że problem może tkwić w butach. Zasugerowała więc koleżance zmianę obuwia biegowego. Prawdopodobnie złe buty były przyczyną dolegliwości jakie koleżanka Agaty odczuwała po bieganiu.

Czasem zdarza mi się mijać osobę, która biegnie w nieodpowiednim obuwiu. Ja mam świadomość tego, że dobór właściwego obuwia biegowego to podstawa.

Kiedy Agata zaczynała biegać, nie zainwestowała zbyt wiele w buty, ale kupiła takie, które były przeznaczone do biegania. Szybko jednak nabrała ochoty na bieganie w lepszych butach. Pamiętam gdy podczas zakupu sprzedawczyni zwracała uwagę na pronację, pytała o nawierzchnię, po której głównie się biega, itd. To wszystko ma znaczenie. Kolejna para butów Agaty była już bardzo świadomym wyborem, który przełożył się na jej komfort biegania. Agata, mając takie doświadczenie, udzieliła też pewnych porad koleżance. Efekt był taki, że koleżanka poprosiła ją aby razem wybrały się na takie zakupy.

20160826_123041

Dobrze dobrane buty zapewnią:

– komfortowy trening,

– mniejsze ryzyko kontuzji, które często występują  u amatorów.

Należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki stawiamy stopy. Ma to ogromne znaczenie przy doborze obuwia biegowego. Można wykonać tzw.test wodny aby sprawdzić jaką mamy stopę – czy występuje pronacja, a może supinacja lub żadne z nich?

Polecam zagłębić się w temat:

https://treningbiegacza.pl/jak-dobrac-buty-do-biegania

 

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *