Jak kofeina wpływa na naszą wydajność, czyli o kawie i bieganiu…

Jak picie kawy wpływa na naszą wydajność?

Pijecie kawę? – pewnie tak, kto jej nie pije… Ja odkąd mam kawiarkę, innej kawy nie uznaję! Wydaje mi się, że tylko kawa zaparzona w kawiarce ma smak i aromat. Agata pija różne kawy – sypaną, tę z kawiarki, jak również te wszystkie latte, itd.

Czy picie kawy jest wskazane w diecie biegacza? Czy kawę można wypić przed treningiem?

kawaibieganie

Naukowcy z Australijskiego Instytutu Sportu (Australian Institute of Sport) sugerują, że spożywanie kawy może pomóc w osiągnięciu dwóch istotnych cech:

  • pozwoli biegaczowi szybciej biegać,
  • pozwoli także bardziej efektywnie spalić tłuszcz podczas treningu.

Spożywanie niewielkich ilości kofeiny przed i podczas ćwiczeń, może wydłużyć o prawie jedną trzecią (1/3) czas trwania treningu. To oznacza tyle, że jeśli byliśmy w stanie biec przez jedną pełną godzinę, to pijąc odpowiednie ilości kawy, możemy trenować o około 20 minut dłużej.

Przed treningiem kawa wzmacnia naszą wytrzymałość i obniża poziom odczuwalnego zmęczenia. W przypadku biegów trwających do dwóch godzin, wypicie kawy przed może dać nam poczucie większej siły w końcowym etapie. Najlepiej wypić filiżankę kawy na 45 minut przed wysiłkiem.

W czasie treningu sprawa jest trudniejsza. Nie wiadomo niestety do końca co dzieje się na poziomie metabolicznym z kofeiną w czasie wysiłku. Ale wiele osób chętnie sięga po zimną kawę albo Colę (to też kofeina!) w drugiej części długiego wysiłku. Nawet jeśli spowodowany tym „kop” ma charakter wyłącznie psychologiczny – warto.

Po wysiłku kawa działa jako stymulator procesów uzupełniania zapasów glikogenu mięśniowego. Co prawda naukowcy nie stwierdzili, w jaki sposób ten proces wspomagania zachodzi – na poziomie wchłaniania przez jelita, dostarczania glukozy do mięśni czy może stymulacji wydzielania adrenaliny – ale obecność kofeiny powoduje przyspieszenie przywracania przedwysiłkowego poziomu glikogenu.

Australijski Instytut Sportu odkrył również to, że mięśnie w trakcie treningu, szybciej sięgają po tłuszcz, jako źródło energii, a nie po węglowodany zgromadzone w organizmie. Przez lata, kofeina była używana w treningu wielu sportowców wytrzymałościowych, jako naturalny środek pobudzający ciało do czerpania energii z rezerw, zgromadzonych w trakcie regeneracji.

Sumując, umiejętne picie kawy w trakcie sesji treningowych może mieć pozytywny wpływ. Należy jednak uważać, na ilość przyjmowanej kofeiny, która może powodować odwodnienie organizmu.

A ty pijesz kawę świadomie gdy trenujesz czy wyłącznie dla przyjemności nie zważając na jej właściwości?

Please follow and like us:

3 thoughts on “Jak kofeina wpływa na naszą wydajność, czyli o kawie i bieganiu…

  1. Ja piję trzy filiżanki dziennie. Biegam rano, więc przed treningiem jest obowiązkowa. W trakcie raczej nie, unikam nawt żeli z kofeina. Dobrze ją toleruję, ale obawiam sie o problemy z żołądkiem, o których sporo słyszałam 😉

    1. Robert i Agata

      Dobrze, że masz wiedzę na ten temat i picie kawy przed treningiem to nie przypadek 😉 Pocieszę Cię, że wspomniane przez Ciebie ilości (od 1 do 3 filiżanek) nie są uznawane za szkodliwe. Prawdą jednak jest, że zbyt duże ilości tego kofeinowego trunku rzeczywiście mają negatywny wpływ na pracę żołądka i wątroby. Można też się uzależnić. Jeśli ktoś nie potrafi wytrzymać 1 dnia bez kawy, to już uzależnienie…

  2. Kawa pomoże co najwyżej biec dłużej ale zawarta w niej kofeina sprawia że o kilka uderzeń wzrasta tętno przez co niekoniecznie będziesz w stanie biec szybciej. Jeśli więc zależy Ci na wyniku raczej nie pomoże a wręcz przeszkodzi (choć indywidualne reakcje mogą być różne) a jeśli chcesz biec dalej warto spróbować.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *