Nawodnienie organizmu – źródło sukcesu

Zadbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu

Wszyscy wiemy, że należy wypijać od 2 do 3L wody dziennie – to nie nowość.

Kiedy biegam, mijam czasem biegaczy z butelkami w dłoniach. Inni mają pasy biegowe wyposażone w małe buteleczki z wodą. Ja osobiście sporadycznie zabieram ze sobą wodę na trening – jest to dla mnie niewygodne. Agata prawie nigdy… Czy postępujemy właściwie rezygnując z wody w trakcie treningu? Jak należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu (nie tylko w trakcie biegania) to klucz do sukcesu w walce o zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień. Nadmierna utrata płynów znacznie osłabia naszą wydolność i negatywnie wpływa na zdrowie. Gdy doprowadzisz do odwodnienia organizmu, przebiegniesz mniej i wolniej – pamiętaj.

Wysiłek powoduje, że się pocimy i w ten sposób tracimy wodę. Można zmierzyć taką utratę wody poprzez zważenie się przed i po treningu. Każdy utracony kilogram powinniśmy uzupełnić przynajmniej litrem płynu.Organizm bez większych problemów przyswoi od 0.2 do 0.4 litra płynów na godzinę. Jeśli masz problem z wypijaniem większych ilości płynów, wprowadź do swojego jadłospisu więcej produktów z dużą zawartością wody tj. owoce i warzywa.

„Wodne” rady:

 • Nie pij duszkiem – zbyt duża ilość płynu wcale nie gasi pragnienia, a obciąża i obniża pracę serca, które musi przetoczyć większą ilość płynów. Ponadto wypłukiwane są witaminy z tkanek i związki mineralne.
 • Sama woda jest napojem hipotonicznym (ma mniejszą stężenie soli mineralnych i węglowodanów). W konsekwencji picie samej wody może okazać się mało efektywną próbą odrobienia strat, czyli tego co wypociliśmy.
 • Uzupełniaj ubytki wody napojami izotonicznymi – te najlepiej wyrównują poziom utraconej wody i elektrolitów wydzielanych z organizmu w procesie pocenia się. Smaczny i spełniający swoje zadanie napój możesz zrobić samodzielnie. W tym celu wymieszaj poniższe składniki i gotowe:
  • 1,5 litra wody
  • 3 łyżki miodu
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny
  • 1/3 łyżeczki soliizotonik
  • Jeśli planujesz krótki trening biegowy, w trakcie którego poczujesz pragnienie, warto sięgnąć po napój hipotoniczny.
  • Jeśli  czeka cię dłuższy bieg, pojawi się problem odwodnienia oraz zużywania zapasów glikogenu (zwiększony czas i intensywność wysiłków). Wówczas najlepszy będzie napój izotoniczny.
  •  Jeśli jesteś już po treningu, najważniejszym staje się odbudowa zapasów energetycznych – dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po napój hipertoniczny (tzw. energetyk)
  • Nie biegaj z butelką  w ręku! Po pierwsze jest to mało wygodne. Po drugie jeśli Twój trening nie trwa powyżej 60 minut, nie musisz się przejmować odwodnieniem. Bieganie z butelką w ręku jest niewygodne i znacznie obniża komfort treningu, obciążając jedną stronę górnych partii mięśniowych. Oczywiście nie można nikomu tego zabronić 🙂

A czy Ty pamiętasz o nawadnianiu organizmu i dostosowujesz rodzaj płynów do wysiłku?

 

Please follow and like us:

2 thoughts on “Nawodnienie organizmu – źródło sukcesu

 1. Nawodnienie jest bardzo ważne podczas każdej aktywności, a „przepis” już sobie zapisałam, bo jak widać zwykła woda to nie wszystko 😉

  1. Robert

   Super,cieszę się, że przepis okazał się przydatny!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *