O wspomaganiu stawów…, bo biegamy dla zdrowia!

O wspomaganiu stawów…, bo biegamy dla zdrowia!

O wspomaganiu stawów – biegaj bez kontuzji!

„Bieganie szkodzi zdrowiu”... Jest w tym trochę prawdy, jako że statystycznie mniej więcej w pierwszym roku od rozpoczęcia regularnych treningów, biegacz amator nabawia się swojej pierwszej kontuzji. Najwięcej problemów przysparzają kolana, bowiem większość kontuzji dotyczy stawu kolanowego.

Pamiętajmy, że zdrowe stawy dają nam możliwość swobodnego poruszania się, ale żeby zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie, należy:

– obiektywnie ocenić możliwości treningowe
– zadbać o dobrze zbilansowaną dietę,
– zapewnić organizmowi, a w szczególności stawom odpowiednią regenerację po wysiłku.

Dbaj o stawy - zapobiegaj kontuzjom
wspomaganie stawów

 

Dieta wspomagająca stawy musi być bogata w składniki, które mają właściwości odbudowujące chrząstkę oraz maź stawową, czyli:
– białko (w tym bardzo ważny w kontekście zdrowia kolan – kolagen),
– witamina D,
– kwasy omega – 3,
– witamina C (ułatwia wchłanianie kolagenu oraz jako silny przeciwutleniacz łagodzi stany zapalne, a także redukuje tzw. stres oksydaycjny po wysiłku).
Białko odpowiada za budowę nowych tkanek i struktur mięśniowych, a w kontekście stawów  jest składnikiem budulcowym chrząstki stawowej. Najlepszym źródłem białka pełnowartościowego jest białko pochodzenia zwierzęcego, a więc należy spożywać: jaja, mleko i produkty mleczne, mięso w tym z ryb oraz drobiu.
Białko roślinne ma mniejszą zawartość aminokwasów, co nie znaczy, że należy je odrzucić. Uwzględniając w posiłkach różnorodne źródła białka można otrzymać wyższą wartość odżywczą diety.

Szczególne znaczenie dla zdrowia stawów ma kolagen, który tworzy elementy więzadeł i ścięgien, nadając im dużą wytrzymałość oraz zapewnia sprężystość tkanki łącznej.
Chcąc zapewnić sobie dietę zawierającą ten składnik, należałoby do codziennego jadłospisu włączyć dania takie jak zupa ze świńskich nóżek, galaretki wieprzowe czy chrząstki zwierzęce, a to raczej nie łatwe…
Biegacze często wybierają galaretki czy żelki na bazie żelatyny wieprzowej, a w nich mamy śladową obecność kolagenu. Minusem takich zamienników są zawarte w nich cukier, sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty, których lepiej unikać.

Najlepiej przyswajalny jest kolagen pochodzenia morskiego – pełnowartościowe białko zwierzęce wytwarzane z rybich skór. Przy włączeniu kolagenu do diety należy zapewnić odpowiednią podaż witaminy C, która wspomaga syntezę kolagenu oraz zwiększa jego przyswajalność lub poszukać takiego preparatu, który będzie spełniał wszystkie powyższe wymagania i tym samym stanowił gotowy kompleksowy suplement do spożycia.

Jaką rolę pełni witamina D?

Jej niedobór może wywoływać i nasilać bóle kości i stawów oraz powodować osłabienie siły mięśniowej. Dlatego też stanowi uzupełnienie diety i niezbędny element suplementacji u biegaczy z problemami kolan lub u osób ze sporymi obciążeniami treningowymi. Synteza skórna jest głównym źródłem witaminy D i trudno ją pozyskać z naturalnych źródeł. Witamina D występuje w produktach takich jak ryby morskie oraz oleje rybne (tran).

Jakie znaczenie  mają kwasy tłuszczowe Omega-3?

Są wartościowym składnikiem pożywienia, łagodzą bóle stawów o podłożu reumatoidalnym oraz uczucie sztywności. Podobnie jak witamina D poprawiają zdolność wchłaniania wapnia, dlatego też są zalecane w chorobach oraz profilaktyce układu kostno–stawowego. Aby odpowiednio zbilansować w diecie kwasy omega-3, zaleca się włączanie do swojej diety ryb morskich i owoców morza przynajmniej dwa razy w tygodniu, w innym przypadku należy rozważyć włączenie suplementacji.
Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że organizm ludzki po 25 roku życia nie jest w stanie zapewnić równowagi między procesem powstawania, a degradacją kolagenu, stąd ta dostępność preparatów kolagenowych na rynku cieszących się zainteresowaniem. Regularne ich

Jeśli podchodzisz świadomie do tego, co robisz to dostarczaj organizmowi nie tylko odpowiednią ilość, ale i jakość pokarmu. Jeśli przekroczyłeś 25 rok życia i systematycznie trenujesz, warto pomyśleć o wspomaganiu kolagenem.

Twój organizm to maszyna, o którą musisz dbać non-stop!

Jak płeć wpływa na treningi?

Czy i jak płeć wpływa na treningi ? Ostatnio usłyszałem od Agaty, że kobiety ogólnie mają trudniej w życiu, nawet w bieganiu, podkreśliła! Powodem był fakt, że nie będzie mogła wziąć udziału w biegu, na którym jej zależało ponieważ w tym terminie będzie niedysponowana, a ciężko to znosi – ja też nie najlepiej;) Od razu …

0 komentarzy
trening w upale

O „treningu w saunie”…, czyli bieganiu w upale!

Trening w upale…? Kiedy już trenujemy, nie chcemy odpuszczać bez względu na pogodę. Bieganie w deszczu czy mrozie to nic w porównaniu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza!!! Jak wtedy radzić sobie z treningami…? Biegać czy nie? Funkcjonowanie organizmu i bieganie w upale… Podczas biegu, organy i mięśnie potrzebują więcej krwi niż zwykle, a …

0 komentarzy
popoludniowadrzemka

Drzemka – postaw na taki ENERGETYK!

Czy zdarza Ci się … uciąć sobie drzemkę? W odpowiedziach na to pytanie słyszę najczęściej, że sen w ciągu dnia to marnowanie czasu i wieczorne kłopoty z zaśnięciem, a także zaburzenie prawidłowego rytmu dnia. Wiele osób twierdzi też, że po drzemce czujemy się bardziej senni i zmęczeni. Błędne myślenie! Nie kawa, a drzemka! Na co …

0 komentarzy
Please follow and like us:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *