Sen jest tak ważny jak trening…

Sen jest tak ważny jak trening…

Wstać czy jednak zostać jeszcze w łóżku…?

Ostatnie tygodnie były dość intensywne zawodowo i mocniej niż zwykle odczuwałem zmęczenie. Przed pracą staram się regularnie chodzić na siłownię, bo pogoda nie zawsze sprzyja bieganiu na świeżym powietrzu. Bywa, że strasznie ciężko jest mi wstać kiedy słyszę budzik przed 6.00 … Miewam czasem takie myśli, że może jednak odpuszczę i trochę jeszcze pośpię …?! Po chwili zawsze wstaję, bo wiem, że poranny trening wiele zdziała i będę czuł się lepiej! 🙂 Ostatnio jednak Agata powiedziała, że powinienem się wyspać i dać organizmowi szansę na regenerację…, bo ilość snu ma znaczenie.

pobudka

Brak czasu = brak snu…

Obecnie bycie i życie „fit” są w modzie. Nieustanny brak czasu to też dla wielu z nas codzienność i najczęściej oszczędzamy właśnie na nocnym wypoczynku, niestety. Staramy się uparcie i za wszelką cenę trzymać planu treningowego, nie poddajemy się i mamy satysfakcję z tego, że pomimo zmęczenia udało nam się zrobić trening. A może czasemwarto wrzucić na luz…? Okazuje się, że już godzina snu więcej każdego dnia wpłynie pozytywnie na formę i nastrój!

 Jak ważny jest sen?

Sen to czas na regenerację, a to przyczyni się do lepszych wyników. Badania wykazują, że już jedna zarwana noc może mieć wpływ (choć w większości psychologiczny) na wydolność biegową. Natomiast ciągłe rezygnowanie z tej 1 dodatkowej godziny snu sprawia, że negatywne efekty braku odpowiedniego odpoczynku kumulują się i stanowią zagrożenie dla  zdrowia i biegania.

„Sen jest tak samo ważny jak trening. Jeśli stale będziesz skąpić sobie snu, jakość Twojego treningu, jak i wszystkich innych podejmowanych czynności spadnie”. To słowa jednego z amerykańskich trenerów.

Ile snu potrzebuje biegacz?

Żadne badanie nie określa ile snu potrzebuje każdy z nas – jest to kwestia indywidualna. Przyjmuje się, że przeciętny dorosły powinien spać od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy. Jak i ile biegasz ma bezpośredni wpływ na to, jak i ile śpisz – nic zaskakującego, ale należy pamiętać, że nie jest to zwykłe równanie „więcej znaczy więcej”. Badania wykazały związek pomiędzy umiarkowanym wysiłkiem a głębszym i spokojniejszym snem. Prawdopodobnie jest to spowodowane wzrostem związku zwanego adenozyną, który wywołuje uczucie senności. Biegacze, którzy pokonują umiarkowane dystanse, mogą potrzebować mniejszej ilość snu niż ci, którzy nie biegają wcale.

biegacz

Posłuchaj ciała, bo na pewno Cię zaalarmuje…

Zapotrzebowanie na sen może zmienić się wraz z początkiem nowego programu treningowego, a także w jego trakcie, kiedy plan wchodzi w zaawansowaną fazę. Niestety nie istnieje jeszcze przelicznik przebytych w tygodniu kilometrów na dzienne zapotrzebowanie na sen, ale możesz być pewny, że gdy zbyt często będziesz odmawiać sobie snu, Twoje ciało znajdzie sposób, by Cię o tym poinformować.

Jak płeć wpływa na treningi?

Czy i jak płeć wpływa na treningi ? Ostatnio usłyszałem od Agaty, że kobiety ogólnie mają trudniej w życiu, nawet w bieganiu, podkreśliła! Powodem był fakt, że nie będzie mogła wziąć udziału w biegu, na którym jej zależało ponieważ w tym terminie będzie niedysponowana, a ciężko to znosi – ja też nie najlepiej;) Od razu …

0 komentarzy
trening w upale

O „treningu w saunie”…, czyli bieganiu w upale!

Trening w upale…? Kiedy już trenujemy, nie chcemy odpuszczać bez względu na pogodę. Bieganie w deszczu czy mrozie to nic w porównaniu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza!!! Jak wtedy radzić sobie z treningami…? Biegać czy nie? Funkcjonowanie organizmu i bieganie w upale… Podczas biegu, organy i mięśnie potrzebują więcej krwi niż zwykle, a …

0 komentarzy
popoludniowadrzemka

Drzemka – postaw na taki ENERGETYK!

Czy zdarza Ci się … uciąć sobie drzemkę? W odpowiedziach na to pytanie słyszę najczęściej, że sen w ciągu dnia to marnowanie czasu i wieczorne kłopoty z zaśnięciem, a także zaburzenie prawidłowego rytmu dnia. Wiele osób twierdzi też, że po drzemce czujemy się bardziej senni i zmęczeni. Błędne myślenie! Nie kawa, a drzemka! Na co …

0 komentarzy
Please follow and like us:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *