Zima oznacza deszcz, śnieg i wilgoć, ale stopy biegacza muszą być suche!

Zapewnij sobie suche stopy podczas biegania!

Wiatr nam nie straszny, ale śnieg i ryzyko przemoczenia stóp to nie najlepsza perspektywa na zachowanie dobrego stanu zdrowia.
Dlatego też chcę zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie stóp przed przemoczeniem i chłodem. Jeśli o to nie zadbamy, doprowadzimy do zachwiania odporności organizmu i raczej nie unikniemy przeziębienia lub innych pochodnych kłopotów ze zdrowiem.

Wiadomo, że but dla biegacza to najczęściej materiał siatkowy, który ma za zadanie odprowadzanie wilgoci i zapobieganie poceniu się stóp. Jednak ta funkcjonalna siateczka staje się przeszkodą kiedy biegamy po mokrej nawierzchni bądź podczas gdy pada deszcz lub śnieg. Nie ochroni naszych stóp przed wodą, nie ma jak.

suche stopy

Tak więc trzeba zainteresować się dostępnymi akcesoriami sezonowymi, które zapewnią nam komfort niezależnie od pory roku i związanych z nią warunków pogodowych:)

Buty wodoodporne.

Posiadają one specjalną membranę, która chroni przed wodą, ale także umożliwia umiarkowaną wentylację stóp. Niestety, nie ma chyba rozwiązań idealnych, jako że membrana stanowiąca zabezpieczenie przed wilgocią też nie daje 100% ochrony – po pewnym czasie da się odczuć wilgoć… Przy deszczowej pogodzie membrana nie odprowadza potu tak jak byśmy tego oczekiwali, niestety. Pocieszające jest jednak, że przy normalnym treningu powinna zapewnić suchość. Gorzej w przypadku kilkugodzinnych zmagań.
Woda jest także zagrożeniem w momencie gdy mamy buty wodoodporne, ale namokną spodnie treningowe, z których to woda zaczyna ściekać do butów… Bez obaw, istnieje też rozwiązanie, które może wyeliminować taki problem – stuptuty do biegania. Mówi się, że są obowiązkowym uzupełnieniem butów wodoodpornych.

W moim ostatnim poście pisałem o skarpetach kompresyjnych – ich „wadach” i zaletach dla biegaczy.Tym razem napiszę o innym rodzaju skarpet.

Skarpety wodoodporne.
Nie jest to chyba jeszcze zbyt popularne rozwiązanie, ale zdobywa coraz więcej zwolenników. Skarpety wodoodporne mają sprawić, że buty biegowe mogą stać się wodoodporne.Wydaje się, że to rewelacyjny pomysł i udogodnienie w bieganiu. Założenie jest takie, że mając na stopach takie skarpety możemy używać dowolnych butów i będziemy mieć suchą stopę. Pomimo, że stopa jest sucha, odczucie wilgoci może nam towarzyszyć ponieważ gdy skarpeta nasiąknie wodą, czujemy zimno.

Skarpety te są bardziej sztywne i dobrze dopasowane, więc do ich użytkowania trzeba po prostu przywyknąć. Są też grubsze od normalnych, a więc jeśli rozmiar buta jest zbyt dopasowany, może się okazać, że po założeniu takich skarpet będzie po prostu za ciasno. Dodam jeszcze, że nie powinno się używać takich skarpet z butami posiadającymi membranę ponieważ funkcja oddychalności całkowicie zanika.

Jakie macie doświadczenia z wodoodpornymi butami, skarpetami czy stuptutami biegowymi?

Zapraszam do czytania moich wcześniejszych postów:

Jak płeć wpływa na treningi?

Czy i jak płeć wpływa na treningi ? Ostatnio usłyszałem od Agaty, że kobiety ogólnie mają trudniej w życiu, nawet w bieganiu, podkreśliła! Powodem był fakt, że nie będzie mogła wziąć udziału w biegu, na którym jej zależało ponieważ w tym terminie będzie niedysponowana, a ciężko to znosi – ja też nie najlepiej;) Od razu …

0 komentarzy
trening w upale

O „treningu w saunie”…, czyli bieganiu w upale!

Trening w upale…? Kiedy już trenujemy, nie chcemy odpuszczać bez względu na pogodę. Bieganie w deszczu czy mrozie to nic w porównaniu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza!!! Jak wtedy radzić sobie z treningami…? Biegać czy nie? Funkcjonowanie organizmu i bieganie w upale… Podczas biegu, organy i mięśnie potrzebują więcej krwi niż zwykle, a …

0 komentarzy
popoludniowadrzemka

Drzemka – postaw na taki ENERGETYK!

Czy zdarza Ci się … uciąć sobie drzemkę? W odpowiedziach na to pytanie słyszę najczęściej, że sen w ciągu dnia to marnowanie czasu i wieczorne kłopoty z zaśnięciem, a także zaburzenie prawidłowego rytmu dnia. Wiele osób twierdzi też, że po drzemce czujemy się bardziej senni i zmęczeni. Błędne myślenie! Nie kawa, a drzemka! Na co …

0 komentarzy

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *